16-letnia Gretha Thunberg już wie, że nasza planeta MA znaczenie

28.03.2019
16-letnia Gretha Thunberg już wie, że nasza planeta MA znaczenie https://www.instagram.com/unamoment/ / https://www.instagram.com/gruene_jugend/
Reklama

Monika Kurek

Bardzo dużo mówi się ostatnio o zmianach zachodzących na naszej planecie. Uczniowie i studenci uczestniczą w strajkach klimatycznych, a Instagram podbija #NoTrashChallange, o którym pisaliśmy ostatnio. Teraz, nominację do Pokowej Nagroby Nobla otrzymała... 16 letnia aktywistka na rzecz klimatu. Poznaj niesamowitą historię Grethy Thunberg! 

 

Rok 2018 nie był łatwy dla Szwecji. Kraj zmagał się z falą pożarów lasów, spowodowaną największą od 74 lat suszą. 16 letnia Gretha miała dość biernego patrzenia na to, co dzieje się z jej krajem oraz resztą świata. Pewnego dnia, zamiast na zajęcia, udała się pod siedzibę szwedzkiego Parlamentu. Miała ze sobą własnoręcznie zrobiony transparent z napisem "Szkolny strajk dla klimatu". Przychodziła tam co piątek. Nie towarzyszyli jej rodzice ani koledzy. Choć Gretha była sama, sumiennie kontynuowała swój protest. W końcu, udało jej się zainteresować tym media. Thunberg, jak sama mówi, nie umie odpuścić. 16 letnia dziewczynka z zespołem Aspergera poruszyła młodych ludzi na całym świecie. Po jej wystąpieniach na konferencji ONZ, szczycie klimatycznym w Katowicach czy TEDxStockholm, Gretha już nie toczyła tej walki samodzielnie. Fala strajków przetoczyła się przez Europę, a młodzi ludzie wyszli na ulice. Nawet w Wielkiej Brytanii, chociaż Theresa May uznała je za "marnowanie czasu szkolnego". 15 marca strajkowała Warszawa. Gretha apeluje do swojego rządu m.in o zmniejszenie emisji dwutlenku węgla. Nie wiadomo, czy strajki przyniosą jakąś odpowiedź ze strony rządzących. Póki co, Gretha za swoje starania otrzymała nominację do Pokojowej Nagrody Nobla. W zeszłym roku, znalazła się na liście 25 najbardziej wpływowych nastolatków. 

Reklama

 

Czy głos Grethy i młodych ludzi na całym świecie zostanie usłyszany? Nie pozostaje nic innego, jak dołożyć własną cegiełkę. W końcu, planetę mamy tylko jedną :)

 

Zobacz też: TE wegańskie słodycze kupicie w każdym sklepie!

Reklama

Polecane wideo

Reklama

Podobne tematy

Skomentuj